No 2017. gada 11. līdz 14. maijam Rīgā notiks 19. starptautiskā konference:
“Tilts starp Austrumu un Rietumu psihiatriju”
(19th Conference of Bridging Eastern and Western Psychiatry).
Konferences tēma: Depresija: novitātes (Depressive Disorders: an update)
Viens no konferences organizētājiem ir profesors Māris Taube (psihiatrs, RPNC ambulatorā centra vadītājs), kas labprāt piekrita atbildēt uz jautājumiem par konferences vēsturi un šobrīd aktuālo informāciju.
1. Kāda ir šīs konferences vēsture?
Rīgā notiks 19. konference Bridging Eastern and Western Psychiatry. Konferences notiek gandrīz katru gadu, tātad vēsture ir ap 20 gadus sena. Konference bija plānota un arī šobrīd ir veidota kā platforma, kur ar savu pieredzi un zināšanām apmainās Rietumu un Austrumu (postpadomju bloka) valstu psihiatri. Konferences parasti notiek tieši Austrumu bloka valstīs, ļaujot Rietumu kolēģiem tās labāk iepazīt klātienē. Kopš 2003. gada iznāk arī zinātnisks tāda paša nosaukuma žurnāls, kurā tiek publicēti raksti par atkarību, depresiju, bipolāri afektīvo traucējumu, šizofrēnijas ārstēšanu un citiem tematiem. Ir iespējams arī Latvijas kolēģiem publicēt rakstus angļu valodā, diemžēl, žurnāls nav citēts starptautiskās zinātniskās datu bāzēs.
2. Kādas ir Jūsu atmiņas un iespaidi no iepriekšējām konferencēm?
Ar konferenšu un žurnāla “idejisko tēvu” prof Mario Di Fiorino pirmo reizi tikos vairāk kā 10 gadus atpakaļ, kad viņš viesojās Rīgas psihiatrijas un narkoloģijas centrā. 2010. gadā piedalījos konferencē Kijevā, 2011. gadā notika jauka konference Latvijā (Jūrmalā). Simpātiska ir konferences nepiespiestā gaisotne, dominē vēlme relaksētā noskaņā iepazīt valsti, kurā viesojas Rietumu kolēģi, akcents tiek likts uz diskusijām, viedokļu apmaiņu, ne tik formālu un reglamentētu gaisotni.
3. Kā viens no konferences organizatoriem, ko Jūs varat teikt par šīs konferences nozīmīgumu, ka tā noris Latvijā?
Latvija ir brīnišķīga, viesmīlīga valsts, visiem ir pozitīvas atmiņas no konferences Jūrmalā, tādēļ tā atkal notiek Latvijā – šoreiz Rīgā. Interesanti ir uzzināt kolēģu pieredzi citās valstīs, varbūt interesanti ir redzēt viedokļu saskarsmi – no kolēģiem, kas pilnībā atbalsta psihoterapeitisku pieeju, līdz pārliecinātiem medikamentu piekritējiem.
4. Kādēļ Latvijas psihiatriem šī konference būtu jāapmeklē?
Jāapmeklē, lai paplašinātu savu redzes loku, redzētu kas notiek citās postpadomju valstīs, kādā virzienā attīstās to psihiatrija, kur ir meklējami Rietumu un Austrumu saskarsmes punkti. Kā lektori uzstāsies arī Latvijas kolēģi – dr. Vrubļevska, dr. Rusaka, dr. Pelne-
5. Kas būs vērtīgs programmā, spēcīgākās tēmas?
Domāj, ka spēcīgas tēmas varētu būt saistītas ar bipolāri afektīvo traucējumu ārstēšanu, jo prof. Maria Luisa Figueira (Portugal) ir sarakstījusi grāmatas un kompetenta šajā jomā.
Tiksimies 2017. 11.maijā-
Profesora Māra Taubes komentāri un ieskats Starptautiskā konferencē “Bridging Eastern and Western Psychiatry”